Palmares

CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL IASI asigura conditii de practicare a 9 ramuri sportive, cu antrenori calificati: box, canotaj, ciclism, handbal, radioamatorism, scrima, tenis de masa, tir cu arcul.

    Are in administrare:

  • Grupul de sali CSM,
  • Poligonul de tir cu arcul.

1968 - 2016

O varsta a maturitatii

Clubul Sportiv Municipal a ajuns la cota 48.

O varsta a maturitatii in performanta sportiva, un simbol al orasului de pe cele sapte coline, in tara si peste hotare.

Generatii de tineri au visat la Gloria sportiva din prima zi de antrenament.
Multi dintre ei au ajuns, dupa o pregatire - nu lipsita de sacrificii - pe podiumurile nationale, europene, mondiale si olimpice.

Printre competitorii de prestigiu care s-au format in bazele sportive ale Clubului Sportiv Municipal s-au numarat: Maricica Puica, Radu Gavrilas (atletism), Dan Grecu (gimnastica), Elena Plesca, Liliana Genes, Camelia Contu (canotaj), Simion Carmen, Simion Valeriu (kaiac-canoe), Gioconda Panzar (calarie), Alin Lupeica, Florin Zalomir, Tiberiu Dolniceanu (scrima), Nicoleta Spiridon (tenis de masa), Constantin Frai (tir cu arcul).

Rezultatele obtinute s-au datorat nu numai talentului sportivilor, ci si valorii antrenorilor care i-au pregatit: Ion Puica, Ion Butnaru (atletism), Octavian Ungureanu (gimnastica), Valeria Catescu, Constantin Catescu, Ioan Lazariuc, Dia Csernati (canotaj), Nicolae Pufnei, Iulian Bituca (scrima), Cosmin Vasiliu, Constantin Dreer (box), Mihai Alexandrescu (tir cu arcul) si altii la fel de valorosi.

Club emblematic pentru judetul Iasi, C.S.M.-ul a reusit sa se mentina mereu in prim-planul intrecerii nationale.

Succesele inregistrate in timp, dar si atmosfera propice performantei, au atras, alaturi de sectiile clubului, numerosi sustinatori, oameni pentru care sportul a fost si este o mare pasiune.

La 48 de ani de existenta - Clubul Sportiv Municipal Iasi - doreste sa devina tot mai puternic, prin rezultatele obtinute la competitiile interne si internationale.

BOX

Sectie de nivel international

Antrenori:

  • Vasiliu Constantin - antrenor emerit
  • Vasiliu Nicusor - antrenor categoria a IV-a

Rezultate:

  • Campinatele Mondiale - GOGOL GIANI - loc II - 1985
  • Campionatele Europene - TIMOFTE SORIN - loc V - 1988
  • Campionatele Romaniei - 8 locuri I

CALARIE

sectie de nivel national

Antrenori:

  • Tudor Vasile - antrenor emerit
  • Panzaru Gioconda - antrenor categ I-a

Rezultate:

  • Campionatele Balcanice - 8 locuri I
  • Campionatele Romaniei - 11 locuri I

TENIS DE MASA

sectie de nivel national

Antrenori:

  • Spiridon Nicoleta - antrenor categ I-a

Rezultate:

  • Campionatele Europene - SPIRIDON NICOLETA - loc II - 1972
  • Campionatele Romaniei - 8 locuri I

HANDBAL

sectie de nivel international

Divizia A feminin

Antrenor principal

  • Lupan Veniamin

Secunzi:

  • Abalasei Beatrice, Lupan Lenuta

SCRIMA

Sectie de nivel olimpic in fuziune cu Clubul Sportiv Scolar Unirea - Director Viorel Hudac

Antrenori:

  • Bituca Iulian - antrenor emerit
  • Tardea Ioan - antrenor categ a II-a

Rezultate:

    Jocuri Olimpice

  • LUPEICA ALIN - loc IV - 1992 Barcelona

Campionatele Mondiale

  • LUPEICA ALIN
    • loc III - 1994 - Atena
    • loc III - 1993 - Denver
  • ZALOMIR FLORIN - loc V - 1998 Venezuela

Campionatele Europene

  • LUPEICA ALIN - loc III - 1993
  • ZALOMIR FLORIN - loc III - 1998

Camionatele Balcanice

  • 12 locuri I

Campionatele Romaniei

  • 45 locuri I

Din 1998 functioneaza Centrul National de Pregatire Olimpica a Juniorilor.
Antrenori: Bituca Iulian, Barzu Marius

CANOTAJ

Sectie de nivel international

Antrenori:

  • Catescu Constantin - antrenor emerit
  • Catescu Valeria - antrenor emerit

Rezultate:

    Campionatele mondiale:

  • PLESCA ELENA - loc II - 1986
  • GENES LILIANA - loc II - 1987
  • CONTU CAMELIA - loc II - 1995
  • CONTU CAMELIA - loc I - 1997

Din 1997 funtioneaza Centrul Olimpic de Pregatire a seniorilor-antrenor Catescu si Lazariuc Ioan care au obtinut in 1998 locul I la Campionatele mondiale ale juniorilor.

Antrenori:

  • Grozavu Ionel - antrenor categ I-a

Rezultate:

    Jocuri Olimpice

  • SIMION CARMEN - loc IV - 1992 Barcelona
    Campionatele Mondiale

  • SIMION VALERIU - loc II - 1987
  • SIMION CARMEN - loc II - 1993
    Campionatele Romaniei

  • 16 locuri I

CICLISM

sectie de nivel national

Antrenori:

  • Cociorva Petre

Rezultate:

  • Campionatele Balcanice - ALIN POPOVICI - loc III - 1998

TIR CU ARCUL

sectie de nivel international

Antrenori:

  • Alexandrescu Mihai - antrenor categ I-a

Rezultate:

  • Campionatele Europene
    • FRAI CONSTANTIN - loc V - 1994 - Praga
    • CUSTURA NECULAI - loc IX - 1997 - Germania
  • Record European: FRAI CONSTANTIN - 1994
  • Campionatele Balcanice - 6 locuri I
  • Campionatele Romaniei - 161 locuri I

RADIOAMATORISM

sectie de nivel international

Antrenor:

  • Balan Constantin - categ a II-a

Rezultate:

  • Campionatele Mondiale - BALAN CONSTANTIN
    • - loc II - 1994
    • - loc IV - 1996
    • - loc VI - 1998
  • Campionatele Romaniei - 18 locuri I